Dilatační zařízení
1.6.2008
Jednou z mnoha zvláštností Nového spojení jsou dilatační zařízení na obou estakádách. Vzhledem k předpokládaným pohybům obou nosných konstrukcí vlivem teplotních změn musí být osazeny na dilatujících koncích mostů přepážky štěrkového lože a v koleji umístěna kolejnicová dilatační zařízení.
U estakády Sluncová je situace relativně běžná v tom smyslu, že pevné ložisko je uloženo zhruba uprostřed (P6) a dilatace probíhá na obou koncích. Její vypočtená hodnota (+- 139, resp. 113mm) dovoluje použít již zavedený model kombinace velkého a malého KDZ tak, jak tomu bylo např. u estakády Dlouhá Třebová. Velké KDZ reguluje samotný pohyb nosné konstrukce mostu, malé je umístěno ve směru do širé trati a má za cíl omezit vlivy bezstykové koleje z této trati. Narozdíl od Dlouhé Třebové nebudou poslední pražce u mostní přepážky spojeny pevně, ale budou uloženy ve štěrkovém loži, přičemž na přepážce je nalepena 5cm gumová vrstva pro omezení tlaku na přepážku (viz. květnové fotografie). Celkem se tedy na Sluncové osadí 8ks KDZ, práce budou zahájeny v úterý 3.6.
Estakáda Masarykovo je odlišná v tom směru, že dilatace mostu se odehrává pouze na východní opěře (na západě je kolejové zhlaví). Hodnota dilatace výpočtově dosahuje 500mm, proto muselo být pro tento účel zajištěno atypické "velmi velké" KDZ. Jeho hlavní podstatou je záměna kolenové kolejnice a jazyka (z širé tratě bude jazyk, pohybovat se bude kolenová kolejnice).
Další výpočty odborníků z Fakulty stavební ČVUT ukázaly, že není nutné zřizovat směrem do trati (zde do tunelu, kde teplotní změny jsou menší) další malá KDZ. Na estakádě probíhá již delší dobu sledování pohybů vlivem teplotních změn (základní perioda den-noc a léto-zima) tak, aby z hodnot aktuální teploty, průběhu smršťování nosné konstrukce a dalších faktorů mohlo být KDZ správně nastaveno a upnuto do bezstykové koleje. Zařízení budou instalována od poloviny června.
Dodavatelem všech 12 kolejnicových dilatačních zařízení je česká firma DTVM Prostějov.
-jj-